50 yıllık imar planları geçtiğimiz yıl onaylanan ve Ömerli Barajı’nın uzak koruma havzası içinde bulunan bölgede, iki kattan fazla yapılaşmaya izin verilmiyor. Yapılaşmaya uygun arsaların yüzde 80’inin boş olduğu bölgede çoğu tamamlanmak üzere olan yaklaşık 2 bin villa inşaatı devam ediyor

Adını İstanbul Park projesinin ardından sıkça duymaya başladığımız Akfırat ve Tepeören, İstanbul’un en bakir kalmış yerleşim birimleri arasında yer alıyor. Şehirden uzak, doğa ile iç içe bir villa kent hayatı vaat eden belde, bu gün hala köy hayatının izlerini taşıyor. Bununla birlikte daha 8 yıl öncesine kadar Tuzla’ya bağlı iki köy olan Akfırat ve Tepeören, bu gün İstanbul’un en planlı gelişen ve ve en hızlı prim yapan yerleşim bölgelerinin başında geliyor.

Geçen yıl onaylanan ve gelecekteki 50 yılını planlayan bir imar planına göre sağlıklı gelişimi sürdüren Tepeören ve Akfırat’ta, Ömerli Barajı’nın uzak koruma havzası içinde bulunduğu gerekçesi ile iki kattan fazla ve yoğun yapılaşmaya izin verilmiyor. Buna karşın son yıllarda oldukça talep gören bölgede inşa edilen villa sitelerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Kaynak: milliyetemlak.com

Paylaş