Yeni bir ev kiralama işlemleri sıralamasında dairenin seçimi, sözleşmenin hazır hale getirilmesi, kıra tutarı ve artış oranının belirlenmesi süreçlerinde dilerseniz profesyonel kişilerle de çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ancak yine de ev kiralarken dikkat edebileceğiniz bazı özel detaylara dikkat ederek bunu kendi başınıza da yapabilirsiniz. Peki yeni bir ev kiralarken hangi detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir?

Kiralık olan dairenin iç ve dış yapısının uzun vadeli kullanıma uygun olması önemlidir. Evin dayanıklı olup olmadığı detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu noktada eğer evin içi tadilata gereksinim duyuyor ise kira tutarından mutlaka bu tutar düşülmelidir ve tadilat başlatılmalıdır.

Evin paylı hisseye sahip olup olmadığı veya tek bir kat malikinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Yıllık zam oranları ise sözleşmede yer almalıdır. Aksi takdirde kira artış oranlarıyla ilgili ev sahipleriyle aranızda sorun yaşamaya başlayabilirsiniz. Kiranın ayın hangi gününde ödenebileceği konusunda ise kiralayan kişinin gelir durumuna göre bir aralık belirlenmesi tavsiye edilmektedir.

Bu detayları göz önünde bulundurduğunuz zaman kiralama işlemi hem ev sahibi hem de kiracı kişi için sorunsuz bir şekilde tamamlanacaktır.

Kira Sözleşmesinde Yer Alması Gerekenler Nelerdir?

Kira sözleşmesi yapılırken bu sözleşme içerisinde mutlaka yer alması gereken maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler;

  • Daire, mahalle, sokak ve kiralananın cinsi gibi detaylar net bir şekilde sözleşme içerisinde yer almalıdır.
  • Yıllık ve aylık kira bedeli ile birlikte kiranın hangi tarihlerde ödeneceği sözleşmede bulunmalıdır.
  • Kiralanan ile teslim edilen demirbaşlar ilerleyen süreçlerde soruna yol açabileceği için sözleşmeye not düşülmelidir.

Bu hususları iki taraf da kabul ettiği zaman kira sözleşmesi imzalanabilmektedir. Emlak komisyoncusu vasıtası ile süreç düzenleniyorsa kişilerin sözleşmede uzmanın da ne kadarlık bir paya sahip olacağı belirtilmelidir. Emlakçıların alabilecekleri yüksek tutarlar %2 olarak belirlenmektedir.

Kiraladığınız Ev ile Tapu Kayıtları Örtüşüyor mu?

Kiraladığınız ev ile tapuda yer alan evin aynı olduğunu mutlaka teyit etmelisiniz. Bu konuda bazı durumlarda sorunlar yaşanabiliyor. Bu duruma dikkat ederken aynı zamanda kiralamayı düşündüğünüz gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile de sözleşmedeki kapı numarasıyla adresinin uyuştuğundan emin olun.

Ev Satın Almak mı Kiralamak mı Daha Mantıklı?

İlerleyen yıllarda yatırım yapmak amacı ile satın alımlar kiralamadan daha makuldür. Ancak iki durumda da avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Örneğin, bir dairenin satışa sunulduğu toplam tutarının 214 kiraya eşdeğer olduğunu varsayalım. Bu rakamlar için maddi durum yeterliyse gerekli olan bütçe edilmiş ise kiralamak yerine kişinin evi satın alması daha mantıklı olacaktır. Ancak uzun vadeli bir yatırım düşünülmüyor ve kiralanacak olan evin konumu ve mevcut durumu satın alıma uygun değilse evi kiralayarak kısa bir süre yaşamak daha karlı bir yatırım olacaktır.

Click edit button to change this text.

Almak, satmak ve kiraya vermek istediğiniz lüks konut ve villa portföyleri için benimle iletişime geçin 0532 693 48 49