İnsanların hayatlarında aldıkları en önemli kararlardan birisi de konut sahibi olma kararıdır. Bu tür önemli bir karar verdikten sonra bazı özel detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. İster maket üzerinden, isterseniz ikinci el konut kataloglarından olsun mutlaka üzerinde durmanız gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır.

Bütçenizi net bir şekilde belirleyin

Konut araması başlangıcında bütçenizi doğru şekilde belirlemeniz ilerleyen süreçlerde vakit kaybetmemenize yol açar. Uzun süren bu süreçte enerjinizi verimli bir şekilde kullanabilmek ve doğru tercihlerde bulunabilmek isterseniz bütçenizi bir kenara not alın. Bütçe belirlemesindeki en önemi detaylardan biri ise gelirinize oranla ne kadar kredi çekebileceğinizi belirlemiş olmanızdır.

Konutta aracı olup olmadığını kontrol edin

Satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulün değerine göre emlak ofisleri bir takım komisyonlar talep edebilirler. Bu komisyonlar hem alıcıdan hem de satıcıdan talep edilmektedir. Ödenecek olan komisyon oranlarının yüksek olması konut satın alımı esnasında yapacağınız diğer masraflar ile birlikte bütçenizi zorlamaya başlayabilir. Bu sebeple, ev araması sırasında ya da sahibinden bir ev baktığınız esnada emlakçı komisyonlarını mutlaka hesaba katmanız tavsiye edilmektedir.

Konutun krediye uygunluk şartları nelerdir?

Kredi uygun olmayan evler için çaba harcamak, yaşadığımız dönemlerde zaman kaybının yanı sıra bankaya ödemek zorunda kalabileceğiniz ekspertiz ücretiyle birlikte sizlere nakit kaybı yaşatabilir. Krediye uygun olan evlerin taşıması gereken özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır;

  • Evin kat irtifakı ya da mülkiyeti bulunmalıdır.
  • Yeni yapılan konutlarda banka için en az %80 oranında tamamlanmalıdır.
  • Evin projesine aykırı olan değişiklikler yapılmamış olmalıdır.
  • Ev tapusunda niteliği mesken olarak geçmelidir ve kullanılmalıdır.
  • Evin tapusu hisseli olduğu zaman bütün hissedarlar paylarının satışını yapmalıdır.
  • Alım yapacak kişinin anne, baba, kardeş ve kardeş çocuklarının olmaması gerekmektedir.

Aynı zamanda anne ve babanızın kardeşleri ile birlikte eşlerinden alım yaptığınız durumlarda bankalar talebinizi muvazaalı işlem (şüpheli işlem) olarak görebilir ve kabul etmeyebilir.

Ruhsat varmı?

Sizde konut zadelerden olmamanız için ruhsat olmayan projelere yaklaşmayın. Size aracılık eden firmaların daha sonra “hallederiz” sözlerine kanarak kaparo vermeyin. Mayıs 2014’de yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kanuna göre ruhsatı olmayan binaların satışı yasaktır.

Zemin etüdü

Zemin Etüt Raporu’nun bir kopyası müteahhitten istenmelidir. Deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı denetim raporu ve belgesi istenmeli ve bu belge görüldükten sonra satın alınma gerçekleştirilmelidir. Net-brüt metrekare farkına dikkat. Maket üzerinden yapılan satışlarda, satış ofisinde tercihini yapan alıcı teslimde bambaşka metre karede bir evle karşılaşabilir. Net-brüt farkının yüzde 50’leri bulduğu projeler bulunmaktadır.

Net metrekare ne demek?

Net metrekare halı alanı ya da süpürülebilir alanı temsil etmektedir.

Bürü talan ne demek?

Brüt alan, bağımsız bölümün duvarlar dahil alanıyla ortak alanların bağımsız bölüme düşen miktarının ilave edilmesi ile hesaplanan alan demek oluyor. Bunlara özellikle dikkat edilmelidir. Bu konuda birçok aldatmacalar olabilmektedir. Hatta bizzat daire veya bina ölçülerek gerçek metre kare bulunmalıdır.

Enerji kimlik belgesi

Enerji kimlik belgesi satıcıdan mutlaka istenmelidir. Enerji kimlik belgesi binanın enerji tüketimi ve sera gazı salınımı A ila G arasında sınıflandırmaktadır. Buna göre, A sınıfı enerji tüketimi açısından iyi, G sınıfı da oldukça kötü durumdaki binayı belirtir.

Bina yalıtımına dikkat!

Binaların inşası sırasında bina yüksekliğine göre cephelerin yönetmelikte belirtilen yangın dayanım sınıflarına sahip olması gerekmektedir. Çatılar, cepheler, tabanlar, kapılar gibi çeşitli yapı kesitleri yönetmeliğe göre yapılırlar. Tüm bu konularda yapı sahipleri, mimarlar ve uygulamacılar sorumlu tutulmaktadır. Yalıtımı doğru yapılmamış olan konutları satın aldığınız zaman kısa süre içerisinde yalıtım ile ilgili çok ciddi sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bina yalıtımı aynı zamanda binaların fiyatlarını da etkileyen en önemli detaylar arasında yer almaktadır. Doğru şekilde yalıtımı yapılmamış binalarda ses ve ısınma ile ilgili pek çok farklı sorun yaşamaya başlayabilirsiniz.

Elden ödeme

Satın alınan konut ve arsalar için kesinlikle elden ödeme yapılmamalıdır. Ödeme, banka aracılığı ile yapılmalıdır ve dekonta ödeme nedeni ile alınan evin hangisi olduğunu belirtilmelidir. Sözleşmelerin ise noterden yapılması gerekmektedir. Elden ödeme yaptığınız zaman konut sahibi olan kişi veya kişiler ödemenizi yapmadığınızı iddia edebilirler. Bu durumda elinizde ödemenizi yaptığınıza dair resmi bir belge olmadığı için yatırımlarınız tamamen boşa gidebilir. Noterden sözleşme yapılmayan ödeme seçeneklerini kesinlikle tercih etmemelisiniz.

Aidatlara dikkat

Ev alırken sadece evin fiyatı ve taksitleri değil eve yerleştikten sonra aidat bedellerine de dikkat edilmelidir. Konuyla ilgili yöneticiden bilgi alınmalı ve aidat sorulmalıdır.

Daire alırken devir işlemi nasıl yapılır?

Daire alırken devir işlemlerini yapmadan, tapu ve belediyeye giderek dairenin bir resmi sorunu olup olmadığı öğrenilmelidir. Dairenin iskanı alınmamışsa iskanın müteahhit tarafından alınacağına dair sözleşme yapılmalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi Evin tam olarak metrekaresini belirlenmelidir. Dairedeki ince işçilik kontrol edilmeli, Sorunları tutanak altına alınmalıdır. Bütün bu sorunların giderileceğine dair sözleşme yapılmalıdır. Şifaen yapılan sözlere itibar edilmemelidir.

Almak, satmak ve kiraya vermek istediğiniz lüks konut ve villa portföyleri için benimle iletişime geçin 0532 693 48 49