Ev kiralamak isteyen biriyseniz ev kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken birçok farklı hususun olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Piyasaları göz önünde bulundurduğunuz zaman istediğiniz evi bulabilmek ve kiralamak için geniş kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Elbette bir evi kiralamadan önce ilk olarak konum, büyüklük ve bütçe gibi durumları iyi araştırmalısınız. Bu temel noktalara karar verdikten sonra göz önünde bulundurulması faydalı olan diğer bazı konulara geçiş yapabilirsiniz. Öncelikli olarak aşağıdakilere göz atmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Dikkat Edilecek İlk Noktalar

İlk olarak kiralanacak dairenin güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığından emin olmanız gerekmektedir. Binada güvenlik kamerası, giriş katta veya zemin katta olan yerlerde demir parmaklıklar olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bir daireyi kiralamadan önce aidat ve ortak gelirler hakkında bilgi almayı unutmamalısınız. Bunlar sizin için ekstra gider demektedir. Bir kira bedelini bulabilecek aidat giderleriyle karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka araştırmanızı iyi bir şekilde yapmalısınız.

Bir evcil hayvanınız varsa taşınacak olduğunuz binada evcil hayvan bakımına izin verilip verilmediğini önceden öğrenmelisiniz. Pek çok zaman bu tür konular özellikle ev sahipleri ve kiracılar arasında tartışma sorusu olabilmektedir.

Bir evi kiralamadan önce eksiklikleri konusunda ev sahibiyle konuşmayı unutmamalısınız. Tesisatlardaki bozukluklar veya evin boya ihtiyacı gibi gereksinimleri doğrultusunda evi sahibiyle konuşmalısınız. Bu tür gereksinimlerin önceden karşılanmasını sağlamalısınız.

Her ne kadar siz genel bir kontrol gerçekleştirecek olsanız bile zaman zaman rutubet veya küflenme gibi problemler gözden kaçmaktadır. Özellikle piyasa fiyatının altında kira istenen evlerde bu konuya çok dikkat etmelisiniz.

Bir ev kiralamadan önce mutlaka eşyanızın ilgili eve uyup uymadığını kontrol etmelisiniz. Eşyanızın eve sığabilecek olması çok önemlidir. Buna ek olarak evin depreme dayanıklılık raporu gibi raporlarının eksiksiz olduğundan emin olmalısınız.

Kriterleri Belirlemek

Herkesin uygun fiyatlı ev bulmanın hayalini kurmaktadır. Ancak insanların ev sahibi olmasını sağlayacak tek kriter bu değildir. Kiralık ev araştırmasına başlamadan önce çeşitli kriterler belirlemeniz gerekmektedir.

Örneğin, evin kaç odalı olacağını, konumu, içermesi gereken özellikleri gibi kriterleri belirlediğinizde bütçenize göre ev aramaya başlamış olursunuz. Bu nedenle öncelikle kriterlerini belirlemelisiniz. Kriterleri belirledikten sonra kiralanacak evi bulma konusunda daha az zorluk yaşarsınız.

Sahibinden Ev Kiralamak

Sahibinden ev kiralamak kimi durumlarda çok daha mantıklı ve hesaplı gelmektedir. Ancak bir emlak aracılığıyla ev kiralamaya çalışmanız durumunda daire araştırması yapmak gibi çok çeşitli avantajlarla karşılaşacağınızı unutmamanız gerekmektedir.

Sahibinden ev kiralarken iki kez düşünmeniz ve aynı zamanda evler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Elbette sahibinden ev kiraladığınız zaman komisyon ödemesi gibi durumlarla karşılaşamazsınız. Bu ekonomik açıdan büyük bir avantaj demektir.

Ancak ev sahipleri evleriyle ilgili size yeterli bilgiyi vermeyeceklerdir. Kiralık daire görüşmeleri ayarlamak konusunda vakit kaybedebilirsiniz. Eğer gerçekten sizinle paylaşılmayan bilgileri anlama konusunda yeterli bilgi birikimine sahipseniz sahibinden ev kiralamayı düşünebilirsiniz.

Gerekli bilginiz ve zamanınız yoksa bir emlak ile anlaşarak sizin için araştırma yapmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda zamandan tasarruf edersiniz. Aynı zamanda daireler hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olursunuz. Karşılığında ise komisyon ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Dikkat Edilecek Önemli Noktalar

Günümüzde ev araştırmaları genellikle internet sitelerinden yapılır hale gelmiştir. Ancak her dairenin internet ortamında göründüğü kadar kusursuz olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle ev kiralamadan önce bazı adımları takip etmeniz çok sağlıklı olacaktır.

 • Kiralayacağınız evin hangisi olacağına karar vermeden önce mutlaka evi gözünüzle bir kere görün. Görmeden herhangi bir evi kiralamaya karar vermeyin.
 • Kiralayacağınız evin çevresindeki olanakları değerlendirmeye çalışmalısınız. Ulaşım, alışveriş kolaylığı vb. imkanları değerlendirmeyi ihmal etmeyin.
 • Kiralayacağınız ev ile ilgili kritik sorular hazırlayın. Bu soruları size yön gösteren emlak görevlisine veya mülk sahibine sorun. Sorularınıza makul cevaplar almadan nihai kararınızı vermeyin.
 • Kiralayacağınız evde tadilat işlemi olup olmadığına dikkat edin. Herhangi bir tadilat işlemi gerekiyorsa mülk sahibinin bunu karşılayıp karşılamayacağını muhakkak öğrenin.
 • Kiralayacağınız ev için size teslim edilecek demirbaşların dayanıklılık durumunu kontrol etmeyi asla ihmal etmeyin.
 • Sizinle aynı binada yaşayacak olan kiracıların ne kadar kira ödediklerini öğrenmeye çalışın. Böylece ödeyeceğiniz kiranın çok fazla olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Kiralık ev ararken tüm bu noktalara dikkat ederseniz bütçenize uygun olan evi bulma konusunda daha az zorluk yaşarsınız. Kiralamak için doğru evi bulmak kolay değildir. Karşınıza çıkabilecek her türlü engeli göz önünde bulundurmanız ve onlara çözümler üretmeniz çok önemlidir.

Mülk Sahibi Hakkında Yapılması Gereken Araştırmalar

Her nasıl ev sahipleri kiracıları araştırıyorsa, kiracıların da ev sahiplerini araştırması gerekmektedir. Bu sayede kiralayacak olduğunuz ev ile ilgili daha fazla bilgi edinmeniz mümkün olabilecektir. Özellikle daha önce evi kiralamış olan kişiler hakkında dahi bilgiler edinebilirsiniz.

 • İlk olarak mülk sahibini tapuda kontrol etmelisiniz. Anlaşmaya varacağınız kişinin mülk sahibi olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
 • Arada bir vekil varsa, mülk sahibinin yasal vekiliyle anlaşma imzalamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Böylece asıl mülk sahibinden habersiz iş yapmayacak biriyle anlaşmış olursunuz.
 • Kiralayacağınız evin tapu bilgilerini kontrol edin. Özellikle adres ve kapı numarası gibi ayrıntıları teyit etmeye çalışın. Kiralamak istediğiniz ev ile tapu bilgilerinin örtüştüğünden emin olun.
 • Apartman aidatları, ortak kullanım alanları ve genel apartman kuralları gibi konularda bilgi sahibi olun. Edindiğiniz her bilgiyi apartman yöneticisi aracılığıyla doğrulamaya çalışın.
 • Kiralamak istediğiniz dairenin deprem testlerini kontrol edin. Ayrıca gerekli yalıtım işlemlerinin yapıldığından emin olun.

Bu maddeleri kontrol ettiğiniz zaman mülk sahibi ve ev hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmiş olursunuz. Kiralamak istediğiniz evde karar kılmadan önce mutlaka bu araştırmaları yapmanız gerekmektedir. Böylece kiralamak istediğiniz daireyi gönül rahatlığıyla kiralayacak duruma gelebilirsiniz.

Kira Sözleşmesinde Olması Gerekenler

Kira sözleşmesi, mülk sahibi ve kiracının yasal anlamda yükümlülüklerini belirten önemli bir belgedir. Bu yüzden kira sözleşmesine imzanızı atmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı özel konular vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman ev kiralarken daha doğru bir adım atmış olursunuz.

 • Kira sözleşmesinde adı geçen kişinin mülk sahibi veya mülk sahibinin yasal vekili olduğundan emin olmalısınız.
 • Kira sözleşmesinde yer alan adres detaylarını dikkatli bir biçimde incelemelisiniz.
 • Yıllık kira artış oranında mülk sahibi veya onun yasal vekili ile karşılıklı olarak anlaşmaya varın. Bunu bir madde halinde sözleşmeye eklemeyi ihmal etmeyin.
 • Sözleşmeye yazılan kişisel bilgilerin doğruluğundan mutlaka emin olun.
 • Kira sözleşmesini imzalarken yanınızda kefillerin olmasına dikkat edin. Böylece yasal boşlukları ortadan kaldırmayı başarabilirsiniz.
 • Sözleşmenin bütün sayfalarında tarafların imzalarının olduğundan emin olun.
 • Kira bedelinin ödeneceği hesap numarası ve ödeneceği zaman gibi bilgilere yer vermeyi ihmal etmeyin.
 • Depozito bedelinin ve teslim edilen demirbaşların durumlarının maddeler halinde liste biçiminde yazıldığından emin olun.

Kira sözleşmesinde her bir noktaya vereceğiniz önem gelecekte sizi olası problemlerden koruyacaktır. Bununla birlikte yasalar çerçevesinde haklarınızı talep etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle kira sözleşmesini imzalamadan önce içerisinde yer alan bilgileri detaylı bir şekilde gözden geçirmelisiniz.